Estragon - kulinarne ciekawostki
Autorem artykułu jest Wrotka_online
Dawniej nazywano to ziele dragankiem lub bylicą. Pochodzi z Azji a przywędrowało do Europy podczas wypraw krzyżowych. W Polsce estragon znany jest od XVI wieku.
Estragon charakteryzuje się ostrym, lekko gorzkawym, określanym przez zielarzy jako wytrawny, smakiem i słabym delikatnym, ale wyrazistym zapachem przypominającym anyżek. Po ususzeniu traci wiele wartości smakowych i zapachowych. Francuscy kucharze radzą, by doprawiać estragonem potrawy tuż przed podaniem na stół, gdyż podczas długotrwałego gotowania ulatnia się jego delikatna, bardzo charakterystyczna woń. Znane jest działanie przeciwzapalne estragonu. W dawnych wiekach płukano naparem z jego suszonych liści jamę ustną oraz gardło. Zwiększa przyswajanie składników odżywczych, obecnych w jedzeniu, nie narażając delikatnej błony śluzowej jelit i żołądka na drażniące działanie, jak to ma miejsce w przypadku pieprzu czy ziela angielskiego. Znalazłam dwa ciekawe przepisy z wykorzystaniem estragonu
SZPARAGI W SOSIE ESTRAGONOWYM
2 pęczki szparagów
2 łyżki masła
2 żółtka
3/4 szkl. białego wytrawnego wina
2 łyżki posiekanego świeżego lub łyżka suszonego estragonu
sól, cukier, biały pieprz
Szparagi umyć i oskrobać, zaczynając od czubka. Ustawić czubkami do góry w garnku z osolonym i ocukrzonym wrzątkiem. Gotować 15-20 minut - tak by łodyżki zmiękły, a czubki się nie rozpadły. Odcedzić.
Przyrządzić sos :
masło stopić, zebrać białe szumowiny. Wino zagotować z estragonem. Żółtka ubić na parze. Gdy zgęstnieją, powoli wlewać do nich (po łyżce) letnie wino, a potem sklarowane masło, cały czas ubijając. Przygotowaną masę zdjąć z ognia i jeszcze przez chwilę ubijać. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem, estragonem. Szparagi ułożyć na półmisku czubkami w jedną stronę, posypać zieleniną. Sos podać osobno - w sosjerce.
ODŚWIĘTNE "SCHABOSZCZAKI"
4 kotlety ze schabu środkowego
ocet winny
2 cebule
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżeczki susonego estragonu
2 żółtka łyżka musztardy
4 łyżki oleju
sól, pieprz
Kotlety umyć, osuszyć, lekko zbić, skropić octem, obłożyć posiekaną cebulą i wtawić do lodówki na godzinę. Musztardę utrzeć z połową oleju i żółtkami, dodać estragon i natkę, doprawić solą i pieprzem. Kotlety ułożyć na folii aluminiowej posmarowanej resztką oleju. Rozłożyć na nich masę ziołową a obok, na folii - cebulę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, włączając górne ogrzewanie. Gdy mięso się zarumieni, przykryć je folią, włączyć dolne ogrzewanie i piec jeszcze ok. 15 minut.
Zapraszam na mój blog kulinarny
http://wrotkaonline.blox.pl/html
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz